Bazy danych MySQL - co to jest ?

Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest MySQL? Jeżeli mówimy o samym SQL – jest to po prostu język zapytań do komunikacji z bazami danych. Z kolei MySQL to obecnie najpopularniejsza aplikacja bazodanowa. Idealnie współgra z wieloma językami programowania, co ułatwia jej wykorzystanie do tworzenia dynamicznych stron internetowych. 

Baza danych MySQL co to jest? 

Baza danych to nic innego jak zbiór danych zapisanych w oparciu o określone reguły. Najczęściej obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami konkretnych programów komputerowych, które służą do gromadzenia i przetwarzania takich danych.

Dane przechowywane w takich bazach, to głównie liczby i dane tekstowe, lecz współcześnie coraz więcej systemów umożliwia przechowywanie danych o niesprecyzowanych strukturach jak grafika, muzyka itp.

Bazy danych MySQL to jedne z najwydajniejszych baz danych. Takie bazy danych na serwerze radzą sobie z ogromnymi ilościami zapytań. Jeżeli zastanawiasz się jaką wielkość opisuje tutaj słowo „ogromne ilości zapytań”, to już odpowiadam. Mówimy o obsłudze nawet miliona zapytań na sekundę.
Kto korzysta z takich zasobów? Przede wszystkim takie strony jak Facebook czy Youtube, gdzie przez cały czas przetwarzane są setki tysięcy, miliony – informacji. 

Zalety i możliwości MySQL

Poza wspomnianą już wydajnością baz danych na serwerze, ogromną zaletą tych baz jest ich uniwersalność. MySQL dostępne są dla wszystkich systemów (Linux, Windows, OS X, a nawet tych mniej popularnych jak OpenSolaris czy Symbian).

Bazy danych MySQL oferują także bardzo zaawansowane mechanizmy ochrony danych, co we współczesnym świecie jest bardzo istotne i pożądane przez wiele firm. Jakie mechanizmy się stosuje? Przede wszystkim uwierzytelnianie użytkowników, wsparcia dla protokołów SSL oraz SSH, szyfrowanie oraz rozszyfrowywanie danych, a także struktura zapewniająca użytkownikom dostęp tylko do tych danych, do których mogą mieć dostęp.

Bazy danych oparte na systemie MySQL charakteryzują się bardzo dużą szybkością operacji. Wsparcie dla formatu JSON oraz dla protokołu SSL to kolejne pożądane cechy. Możliwość tworzenia widoków, co zapewnia bezpieczeństwo wrażliwym danym, przez co nie dostaną się w niepowołane ręce. Dają także możliwość zastosowania wyzwalaczy – co znaczy mniej więcej to, że automatycznie wykonują się procedury, które wywołane zostały w reakcji na określone zdarzenia w tabeli danych. System MySQL pozwala na partycjonowanie, usprawniające wydajność oraz zarządzanie gigantycznymi bazami danych. 

Bazy danych 

Bazy danych na serwerze mogą być różne, a dodatkowo są obsługiwane przez różnorakie narzędzia. Jednak to MySQL należy do najpopularniejszych i obecnie najczęściej wykorzystywanych systemów. Z wersji na wersję zyskuje coraz więcej zalet, przy praktycznie niedostrzegalnych wadach.