Jak podpiąć nową domenę do hostingu?

Jeżeli wykupiłeś hosting i domenę u dwóch różnych usługodawców, konieczne będzie wykonanie z Twojej strony ważnego kroku: tzw. połączenie domeny z serwerem. Większość firm oferujących miejsce hostingowe posiada taką opcję dostępną z poziomu Panelu Klienta. Znacznie ułatwia to cały proces, nawet jeżeli nie masz wiedzy informatycznej. Musisz jedynie wykonać kilka prostych kroków, odczekać dzień do dwóch i uzyskasz możliwość prowadzenia własnej strony internetowej. 

Jak podpiąć domenę pod hosting?

Po opłaceniu abonamentu za domenę posiadasz już własny adres internetowy, pod którym znajdą się zainteresowani odbiorcy. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest przygotowanie miejsca, gdzie zbierane będą wszystkie treści, czyli serwer. Jeśli wykupiłeś go u tego samego dostawcy, co domenę, nie musisz się o nic martwić. Jednak gdy skorzystałeś z oferty innego usługodawcy, musisz koniecznie skonfigurować właściwą sekcję w dziale „Domena” z poziomu Panelu Klienta. Aby dowiedzieć się, jak podpiąć domenę pod serwer, możesz skorzystać z pomocy oferowanej przez usługodawcę, jednak cały proces nie jest skomplikowany.

Po zalogowaniu do Panelu Klienta znajdź zakładkę „Domeny” – ustawienia te kryją się pod różnymi nazwami, zwykle jednak związane są ze stroną internetową, dlatego warto szukać jej właśnie w działach o tej tematyce. Po kliknięciu w nazwę (jeżeli posiadasz więcej niż jeden hosting stron WWW, upewnij się, że jesteś na tym właściwym), pojawi się opcja dodania „Dodaj nową domenę” (zależy to od usługodawcy, choć dla ułatwienia Ci zadania, wybierają oni podobne nazwy). Następnie znajdziesz się na stronie, gdzie będziesz musiał podać adres wykupionej domeny. Na koniec klikasz „Przypisz”. W zależności od operatora domeny, proces przypisania może zająć nawet dobę.

Już wiesz, jak podpiąć domenę pod hosting, gdy posiadasz jedną stronę internetową. Istnieje jednak szansa, że prowadzisz kilka serwisów, blogów albo łączysz sprzedaż w sklepie internetowym ze stroną firmową. Wtedy warto zabezpieczyć pliki, oddzielając je od pozostałych znajdujących się na serwerze. 

Co zrobić, gdy posiada się wiele stron WWW?

Jeżeli na jednym serwerze posiadasz kilka stron, powinieneś rozważyć opcję „przekierowania domeny”. Wirtualny serwer WWW posiada możliwość separowania plików do podkatalogów, izolujące je od pozostałych, a tym samym zwiększając ich bezpieczeństwo – przed kradzieżą, włamaniem bądź zainfekowaniem. Ułatwia to również zarządzanie materiałami gromadzonymi na serwerach, stąd też warto rozważyć taką opcję.